четвер, 13 квітня 2017 р.

Відкритий урок: урок-подарунок «Акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за допомогою кольору» Виконання святкового подарунку



Науково - методичний центр професійно-технічної освіти
та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників
у Хмельницькій області
Вище професійне училище №25 м. Хмельницького



Відкритий урок: урок-подарунок
«Акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за допомогою кольору»
Виконання святкового подарунку
Предмет: «Основи композиції і моделювання»
Тема 10. Акцент



Виконала:
викладач   Богуш Т. С.



Розглянуто на засідання методичної комісії
Протокол № 8
від “2” лютого 2015 р.


Хмельницький
2015 р.

Тема 3. Акцент
Тема уроку: Акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за допомогою кольору
Виконання святкового подарунку

Цілі:
навчальна – а) формування знань про акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції; передача акценту за допомогою смислової одиниці; передача акценту за допомогою кольору; створення композиції у форматі; б) формування навичок естетичного сприймання та оцінної діяльності;

розвивальна – удосконалення вмінь планувати малюнок на площині аркуша; виділення головного як закономірності, що притаманна світобудові та в тому числі й композиції;

виховна виховання створення мотиваційних акцентів: прагнення до краси, можливість поговорити з учнями про красу і цінність людських відносин; виховання точності втілення творчого задуму в матеріалі, естетичного ставлення до своєї роботи та навколишнього світу, прагнення до особистої творчості.

Тип уроку: урок-подарунок; ознайомлення з новим матеріалом; систематизація знань.
Методи і форми організації навчально-виховного процесу: бесіда, організація сприймання; розповідь; актуалізація опорних знань учнів; демонстрація наочності; спостереження; порівняльний аналіз; стимулювання творчої діяльності учнів.
Забезпечення уроку:
Матеріали та приладдя для викладача:
          Мультимедійний екран, ПК, презентація; музичний ряд; прикрашена коробка для складання подарунків, кольорові стрічки

          Матеріали та приладдя для учня:
- конспект, ручки; папір для виконання вправ; фарби гуашеві чи акварельні; пензлі різних розмірів; ємність для води; палітра; серветки; кольорові олівці; графічні матеріали
Практичне завдання
Виконання вправи:
Тематичні малюнки квітів – що символізують певні побажання для жінок

 

Хід уроку


I. Організаційний момент
Перевірка наявності учнів
Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Повторення і перевірка знань
Питання на повторення:
-                 Які зображувальні засоби існують для відображення ритмічної побудови?
-                 Назвіть види ритмічних порядків. Назвіть види метричних порядків.
-                 Зазначте значення ритму в природі та штучних виробах; важливість ритму у формотворенні образу.
-                 Що таке «раппорт» і у яких виробах він використовується?
-                 Що означає стилізація елементів? Де і як вона застосовуються?
ІІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів
Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
Теоретичні відомості:
Акцент (з лат. accentus  "Наголос, інтонація, підвищення голосу").
У композиціях є головний елемент - домінанта і другорядні елементи. Другорядні елементи можуть також розділятися по значущості. Більш значущі - акценти, і менш значущі - другорядні елементи. Значущість їх визначається тільки за змістом історії, сюжету композиції, а так всі елементи композиції важливі й повинні бути підлеглі між собою, "закручені" в одне ціле. Акценти, в першу чергу є смисловими одиницями, що підкреслюють тему, сюжет, зміст композиції.
Акценти можна виділяти за допомогою різноманітних засобів в тому числі і кольором: шляхом застосування контрастного (протилежного кольору) до кольору другорядних елементів (яскравий колір в нейтральному середовищі, і навпаки, або хроматичний колір серед ахроматичних, або теплий колір при загальній холодній гаммі другорядних елементів, або темний колір серед світлих тощо.
Прийом, коли акцент виконується активним кольором дуже часто застосовується в композиціях. При використанні активного кольору слід дотримувати кількісні пропорції. Звичайно це яскрава пляма і невелике доповнення подібного або близького кольору для підтримки. Вдалим буває прийом, коли вся композиція виконана відтінками одного кольору, а акцент - активним контрастним кольором. Можна пригадати колірний круг і протилежні кольори, але не слід застосовувати цей прийом механічно, тому як на тлі синьої гамми оранжевий акцент виглядає вражаюче, а ось на зеленому фоні червоний акцент може дратувати, якщо виконаний бездумно.
Освітлення та колір як елементи композиції мають велике значення. Вони допомагають виявити композиційний центр, кольорове і тонове вирішення образів композиції та загальний колорит її. Освітлення і колір допомагають художнику передати тему та ідею композиції.

Організація творчого процесу для усвідомлення і засвоєння теми уроку
Викладач:
А зараз, перш ніж виконати завдання, давайте поєднаємо тему сьогоднішнього уроку зі святом, що чекає на нас через кілька днів – 8 Березня.
Раніше мені було незрозумілим цінність і важливість свят.
Коли ж стала дорослою – для мене підготовка до свята перетворилась на муку:
- два дні готувати їжу;
- далі прийшли гості, подарували подарунки і чергово побажали щастя, здоров’я… і може хтось згадає ще про мрії, які мусять обов’язково збутися;
- далі за сценарієм – сіли, об’їлися, ведуть нецікаві розмови;
- потім гості підуть – а я мити і прибирати посуд…
Але побувавши на семінарі Шалви Олександровича Амонашвілі, стало зрозумілим, що свято – це можливість відкласти кришталики думок, щоб ця програма працювала як мінімум на рік. Так як ви творчі люди, давайте спробуємо придумати не чергові побажання, а такі, щоб були цікавими і корисними.
Давайте поміркуємо: що ж жінці потрібно у житті, щоб вона була щасливою?
Ось як вважає  І.Франко (вірш «Жіноче серце! Чи ти лід студений»)
Жіноче серце! Чи ти лід студений,
Чи запашний, чудовий цвіт весни?
Чи світло місяця? Огонь страшенний,
Що нищить все! Чи ти як тихі сни,

Невинності? Чи як той стяг воєнний,
Що до побідки кличе? Чи терни,
Чи рожі плодиш? Ангел ти надземний
Чи демон лютий з пекла глибини?
Чим б'єшся ти? Яка твоя любов?
В що віриш? Чим живеш? Чого бажаєш?
В чім змінне ти, а в чім постійне? Мов!

Ти океан: маниш і потопляєш,
Ти рай - добутий за ціну оков.
Ти літо: грієш враз і громом убиваєш.

Викладач проводить опитування і записує на дошці усі думки учнів
Розуміння
Терпіння
Любов
Кохання
Діти
Ідеальний чоловік
Устремління до творчості
Щирість
Відповідальність
Мудрість
Щастя
Радість
Вміння прощати
Совість
Рівновага
тощо

Виконання практичної вправи
Викладач пропонує кожному учневі вибрати для себе тему із запропонованих побажань і намалювати квітку побажання якості. Квітка може бути справжня, фантастична, декоративна, гумористична, виконана у любій техніці. І щоб підтримати творчий настрій, пропонується працювати під музику (Відео ряд з класичних музичних творів відомих композиторів).
Учні малюють квітку-подарунок, що виражає певну якість.
Після виконання, усі малюнки згортаються, перев’язуються стрічкою і складаються у прикрашену коробку.
Кожен учень підходить до коробки і витягує ту якість, яка потрібна йому для життя, показує її всім, і всі вітають його оплесками.
Подарунки отримують усі: і хлопчики і дівчатка, і присутні гості
Викладач: Ми забули про таку чудову якість як вдячність. Подаруйте мені її оплесками.
А зараз я хочу показати вам справжнє багатство (Відео ролик - виступ маленьких дітей. Звучить «Дитяча молитва про маму»)
Викладач: Хтось може приймати як свято 8 Березня, хтось не приймати, але свято – це момент, коли можна сказати своїм рідним і друзям теплі слова, побажання, просто обійняти і висловити свою любов і вдячність. І зовсім не потрібно шукати кошти на дорогі подарунки. Можна їх виконати своїми руками і вкласти у ці подарунки кришталики думок-побажань, що обов’язково збудуться.
Філософ Борис Абрамов висловився так: «Як би не складалося життя, жити все одно потрібно. І краще з того, що є, зробити хороше, чим з хорошого – погане або з поганого ще гірше»

VІ. Домашнє завдання
Вивчення нового матеріалу.


Немає коментарів:

Дописати коментар

День вишиванки