Педагогічні ідеї та знахідки


Науково - методичний центр професійно-технічної освіти
та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників
у Хмельницькій області
Вище професійне училище №25 м. Хмельницького



Відкритий урок: урок-подарунок
«Акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за допомогою кольору»
Виконання святкового подарунку
Предмет: «Основи композиції і моделювання»
Тема 10. Акцент



Виконала:
викладач   Богуш Т. С.



Розглянуто на засідання методичної комісії
Протокол № 8
від “2” лютого 2015 р.


Хмельницький
2015 р.

Тема 3. Акцент
Тема уроку: Акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за допомогою кольору
Виконання святкового подарунку

Цілі:
навчальна – а) формування знань про акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції; передача акценту за допомогою смислової одиниці; передача акценту за допомогою кольору; створення композиції у форматі; б) формування навичок естетичного сприймання та оцінної діяльності;
розвивальна – удосконалення вмінь планувати малюнок на площині аркуша; виділення головного як закономірності, що притаманна світобудові та в тому числі й композиції;
виховна виховання створення мотиваційних акцентів: прагнення до краси, можливість поговорити з учнями про красу і цінність людських відносин; виховання точності втілення творчого задуму в матеріалі, естетичного ставлення до своєї роботи та навколишнього світу, прагнення до особистої творчості.
Тип уроку: урок-подарунок; ознайомлення з новим матеріалом; систематизація знань.
Методи і форми організації навчально-виховного процесу: бесіда, організація сприймання; розповідь; актуалізація опорних знань учнів; демонстрація наочності; спостереження; порівняльний аналіз; стимулювання творчої діяльності учнів.
Забезпечення уроку:
Матеріали та приладдя для викладача:
          Мультимедійний екран, ПК, презентація; музичний ряд; прикрашена коробка для складання подарунків, кольорові стрічки

          Матеріали та приладдя для учня:
- конспект, ручки; папір для виконання вправ; фарби гуашеві чи акварельні; пензлі різних розмірів; ємність для води; палітра; серветки; кольорові олівці; графічні матеріали
Практичне завдання
Виконання вправи:
Тематичні малюнки квітів – що символізують певні побажання для жінок

 

Хід уроку


I. Організаційний момент
Перевірка наявності учнів
Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Повторення і перевірка знань
Питання на повторення:
-                 Які зображувальні засоби існують для відображення ритмічної побудови?
-                 Назвіть види ритмічних порядків. Назвіть види метричних порядків.
-                 Зазначте значення ритму в природі та штучних виробах; важливість ритму у формотворенні образу.
-                 Що таке «раппорт» і у яких виробах він використовується?
-                 Що означає стилізація елементів? Де і як вона застосовуються?
ІІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів
Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
Теоретичні відомості:
Акцент (з лат. accentus  "Наголос, інтонація, підвищення голосу").
У композиціях є головний елемент - домінанта і другорядні елементи. Другорядні елементи можуть також розділятися по значущості. Більш значущі - акценти, і менш значущі - другорядні елементи. Значущість їх визначається тільки за змістом історії, сюжету композиції, а так всі елементи композиції важливі й повинні бути підлеглі між собою, "закручені" в одне ціле. Акценти, в першу чергу є смисловими одиницями, що підкреслюють тему, сюжет, зміст композиції.
Акценти можна виділяти за допомогою різноманітних засобів в тому числі і кольором: шляхом застосування контрастного (протилежного кольору) до кольору другорядних елементів (яскравий колір в нейтральному середовищі, і навпаки, або хроматичний колір серед ахроматичних, або теплий колір при загальній холодній гаммі другорядних елементів, або темний колір серед світлих тощо.
Прийом, коли акцент виконується активним кольором дуже часто застосовується в композиціях. При використанні активного кольору слід дотримувати кількісні пропорції. Звичайно це яскрава пляма і невелике доповнення подібного або близького кольору для підтримки. Вдалим буває прийом, коли вся композиція виконана відтінками одного кольору, а акцент - активним контрастним кольором. Можна пригадати колірний круг і протилежні кольори, але не слід застосовувати цей прийом механічно, тому як на тлі синьої гамми оранжевий акцент виглядає вражаюче, а ось на зеленому фоні червоний акцент може дратувати, якщо виконаний бездумно.
Освітлення та колір як елементи композиції мають велике значення. Вони допомагають виявити композиційний центр, кольорове і тонове вирішення образів композиції та загальний колорит її. Освітлення і колір допомагають художнику передати тему та ідею композиції.
Організація творчого процесу для усвідомлення і засвоєння теми уроку
Викладач:
А зараз, перш ніж виконати завдання, давайте поєднаємо тему сьогоднішнього уроку зі святом, що чекає на нас через кілька днів – 8 Березня.
Раніше мені було незрозумілим цінність і важливість свят.
Коли ж стала дорослою – для мене підготовка до свята перетворилась на муку:
- два дні готувати їжу;
- далі прийшли гості, подарували подарунки і чергово побажали щастя, здоров’я… і може хтось згадає ще про мрії, які мусять обов’язково збутися;
- далі за сценарієм – сіли, об’їлися, ведуть нецікаві розмови;
- потім гості підуть – а я мити і прибирати посуд…
Але побувавши на семінарі Шалви Олександровича Амонашвілі, стало зрозумілим, що свято – це можливість відкласти кришталики думок, щоб ця програма працювала як мінімум на рік. Так як ви творчі люди, давайте спробуємо придумати не чергові побажання, а такі, щоб були цікавими і корисними.
Давайте поміркуємо: що ж жінці потрібно у житті, щоб вона була щасливою?
Ось як вважає  І.Франко (вірш «Жіноче серце! Чи ти лід студений»)
Жіноче серце! Чи ти лід студений,
Чи запашний, чудовий цвіт весни?
Чи світло місяця? Огонь страшенний,
Що нищить все! Чи ти як тихі сни,

Невинності? Чи як той стяг воєнний,
Що до побідки кличе? Чи терни,
Чи рожі плодиш? Ангел ти надземний
Чи демон лютий з пекла глибини?
Чим б'єшся ти? Яка твоя любов?
В що віриш? Чим живеш? Чого бажаєш?
В чім змінне ти, а в чім постійне? Мов!

Ти океан: маниш і потопляєш,
Ти рай - добутий за ціну оков.
Ти літо: грієш враз і громом убиваєш.

Викладач проводить опитування і записує на дошці усі думки учнів
Розуміння
Терпіння
Любов
Кохання
Діти
Ідеальний чоловік
Устремління до творчості
Щирість
Відповідальність
Мудрість
Щастя
Радість
Вміння прощати
Совість
Рівновага
тощо

Виконання практичної вправи
Викладач пропонує кожному учневі вибрати для себе тему із запропонованих побажань і намалювати квітку побажання якості. Квітка може бути справжня, фантастична, декоративна, гумористична, виконана у любій техніці. І щоб підтримати творчий настрій, пропонується працювати під музику (Відео ряд з класичних музичних творів відомих композиторів).
Учні малюють квітку-подарунок, що виражає певну якість.
Після виконання, усі малюнки згортаються, перев’язуються стрічкою і складаються у прикрашену коробку.
Кожен учень підходить до коробки і витягує ту якість, яка потрібна йому для життя, показує її всім, і всі вітають його оплесками.
Подарунки отримують усі: і хлопчики і дівчатка, і присутні гості
Викладач: Ми забули про таку чудову якість як вдячність. Подаруйте мені її оплесками.
А зараз я хочу показати вам справжнє багатство (Відео ролик - виступ маленьких дітей. Звучить «Дитяча молитва про маму»)
Викладач: Хтось може приймати як свято 8 Березня, хтось не приймати, але свято – це момент, коли можна сказати своїм рідним і друзям теплі слова, побажання, просто обійняти і висловити свою любов і вдячність. І зовсім не потрібно шукати кошти на дорогі подарунки. Можна їх виконати своїми руками і вкласти у ці подарунки кришталики думок-побажань, що обов’язково збудуться.
Філософ Борис Абрамов висловився так: «Як би не складалося життя, жити все одно потрібно. І краще з того, що є, зробити хороше, чим з хорошого – погане або з поганого ще гірше»

VІ. Домашнє завдання
Вивчення нового матеріалу.

 
УРОКИ ТВОРЧОСТІ






Глинотерапія 






Мистецький калейдоскоп


«Ніхто не обділений даром натхнення,
але потрібна праця душі,
щоб в
оно розкрилося в нас». 
Ш. Амонашвілі

 


УМИРАЮТЬ МАЙСТРИ…




Умирають майстри, залишаючи  спогад, як рану.

В барельєфах печалі уже їм спинилася мить.
А підмайстри іще не зробились майстрами.
А робота не жде. Її треба робить.

І приходять якісь безпардонні пронози.
Потираючи руки, беруться за все.
Поки геній стоїть, витираючи сльози,
метушлива бездарність отари свої пасе.

Дуже дивний пейзаж: косяками ідуть таланти.
Сьоме небо своє пригинає собі суєта.
При майстрах якось легше. Вони — як Атланти,
держать небо на плечах. Тому і є висота.

Супровід: фото видатних діячів культури, під Мелодію Скорика (версія на 4 хв.: з 1 хвилини)




МАТИ

Вона була красуня з Катеринівки.

Було у неї п'ятеро вже вас.
Купляла вам гостинчика за гривеник,
топила піч і поралась гаразд.

Ходила в церкву, звісно, як годиться.
Гладущики сушила на тину.
Така була хороша молодиця
І мала мрію гарну і чудну.

У ті часи, страшні, аж волохаті,
коли в степах там хто не воював, -
от їй хотілось, щоб у неї в хаті
на стелі небо хтось намалював.

Вона не чула зроду про Растреллі.
Вона ходила в степ на буряки.
А от якби не сволок, а на стелі –
щоб тільки небо, небо і зірки.

Уранці глянеш – хочеться літати.
Вночі заснеш у мужа на плечі.
Де б маляра такого напитати?
Навколо ж орачі та сіячі.
Уваживши ту мрію дивовижну,
приходив небо малювать шуряк.
Вона сказала:
- Перестань, бо вижену.
- У тебе, - каже, - небо, як сіряк.

Якийсь художник у роки голодні
зробити небо взявся за харчі.
Були у нього пензлі боговгодні,
став на ослін, одсунув рогачі.

У нього й хмари вигинались зміями,
уже почав і сонце пломінке.
Вона сказала: - Ні, ви не зумієте.
Злізайте, - каже. - Небо не таке.

Вона тим небом у тій хаті марила!
Вона така була ще молода!
Та якось так - то не знайшлося
маляра.
Все якось так - то горе, то біда.

І вицвітали писані тарелі,
і плакав батько, і пливли роки, -
коли над нею не було вже стелі,
а тільки небо, небо і зірки...




Супровід: старі фото про жінок в українському народному вбранні





У селі одному на Поділлі – все життя, а й досі не знайшов –

дід Карпенко ходить щонеділі у степу шукати бозна й що.

Бо якийсь там гетьман чи отаман закопав нечувані скарби –
біля груші дикої, отам он, через довжик до тії верби.

Правда, груша двісті літ як всохла, зарівняла й місце борона.
Та була могила там висока, Тільки ж там могила не одна.

Десять кроків од тії могили, Тихі трави… гайворон кричить…
Сірий ідол, витесаний з брили, От хто знає, але він мовчить.




Був тоді там, кажуть, кущик глоду. Кущик є, та – терен, а не глід.

І дурний в очах всього народу – Вже вкоторе! – йде додому дід.

І сміються люди вже у вічі: треба ж так от збутися ума,
щоб оце в двадцятому сторіччі та шукати те, чого нема!

Смійтесь, люди. А діди зникають. Сивий сон у вічність однесе…
Є скарби, допоки їх шукають. Перестануть – от тоді вже все.



Супровід: У нас копають: Меджибіж, місце Пилявецької битви, Губин …; фрагмент з мультфільму «Острів скарбів»


КРИЛА
А й правда, крилатим ґрунту не треба.
Землі немає, то буде небо.
Немає поля, то буде воля.
Немає пари,  то будуть хмари.
В цьому, напевно,  правда пташина...
А як же людина?
А що ж людина?
Живе на землі. Сама не літає.
А крила має.
А крила має!
Вони, ті крила не з пуху-пір'я,
а з правди, чесності і довір'я.
У кого — з вірності у коханні.
У кого — з вічного поривання.
У кого — з щирості  до роботи.
У кого — з щедростіна турботи.
У кого — з пісні, або з надії, або з поезії, або з мрії.
Людина нібито не літає...
А крила має.
А крила має!


Криши, ламай, трощи стереотипи!
Вони кричать, пручаються - ламай!
Хоч давня звичка з полядом Ксантипи
благає, плаче, просить: "Не займай!"

Відкинь її в м'яку дрімоту спалень.
Вона тобі нелюба. Ти болиш.
Гори. Щезай в пожежах самаспалень,
в гірких руїнах власних попелищ!

Обвуглюйся. З дияволом грай в теніс.
Згори на попіл в думах і літах.
Хай вилітає не той самий Фенікс,
а зовсім інший, неймовірний птах!


КОРЕКТНА ОДА ВОРОГАМ
Мої кохані, милі вороги!
Я мушу вам освідчитись в симпатії.
Якби було вас менше навкруги,—
людина може вдаритись в апатію.

Мені смакує ваш ажіотаж.
Я вас ділю на види і на ранги.
Ви — мій щоденний, звичний мій тренаж,
мої гантелі, турники і штанги.

Спортивна форма — гарне відчуття.
Марудна справа — жити без баталій.
Людина від спокійного життя
жиріє серцем і втрачає талію.

Спасибі й вам, що ви не м’якуші.
Дрібнота буть не годна ворогами.
Якщо я маю біцепси душі —
то в результаті сутичок із вами.

Отож хвала вам!
Бережіть снагу.
І чемно попередить вас дозвольте:
якщо мене ви й зігнете в дугу,
то ця дуга, напевно, буде вольтова.

(Тюрін І.)

Супровід: діалог з глядачами, цитата про роль ворогів в досягненні мети, біографія Л.Костенко, без фото супроводу


Вже почалось, мабуть, майбутнє.
Оце, либонь, вже почалось…                          
Не забувайте незабутнє,
воно вже інеєм взялось!

І не знецінюйте коштовне,                               
не загубіться у юрбі.
Не проміняйте неповторне
на сто ерзаців у собі!

Минають фронди і жіронди,                           
минає славне і гучне.
Шукайте посмішку Джоконди,                        
вона ніколи не мине.

Любіть травинку, і тваринку,                          
і сонце завтрашнього дня,
вечірню в попелі жаринку,
шляхетну інохідь коня.

Згадайте в поспіху вагона,                              
в невідворотності зникань,
як рафаелівська Мадонна
у вічі дивиться вікам!

В епоху спорту і синтетики
людей велика ряснота.
Нехай тендітні пальці етики
торкнуть вам серце і вуста.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар

День вишиванки