Науково - методичний центр професійно-технічної освіти
та підвищення
кваліфікації інженерно-педагогічних працівників
у Хмельницькій області
Вище професійне училище №25 м.
Хмельницького
Відкритий урок
«Використання елементів
тренінгу та навиків виконання клаузур на уроці з предмета
«Основи композиції»
Предмет: „Основи
композиції”
Розділ
1. Закономірності та засоби композиції
Тема 2.4 Динаміка та
статика
Виконала:
викладач Богуш Т. С.
Розглянуто на засідання
методичної комісії
Протокол № 3
від “05” жовтня 2012 р.
Хмельницький
2012 р.
Тема 2.4 Динаміка та статика
Практична
робота: Виконання композиції з використанням закономірностей динаміки.
Цілі: визначення особистих
уподобань учнів і надбання вміння проникати у суть теми під час уроку;
закріпити відомості про динаміку і статику;
сприяти розвитку художнього смаку, відчуття
композиції, спостережливості;
активізувати творчу уяву;
розвивати графічні уміння і навики в зображенні
складних форм;
закріпити знання про композицію, рівновагу в композиції;
формувати уміння виражати в малюнку свої уявлення;
виховати інтерес любов до мистецтва.
Тип уроку: засвоєння нових знань і практичних навичок;
Форма
проведення: комунікативний тренінг творчого
напрямку; клаузура на тему «Динаміка»
Забезпечення уроку: тематичні ілюстрації,
репродукції, інструкції для проведення ігор, графічні матеріали та знаряддя.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
· Перевірка наявності
учнів.
· Перевірка готовності
учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація чуттєвого
досвіду й опорних знань учнів
Питання
для повторення:
· В чому полягає сутність
композиційного розміщення на аркуші.
·
Які загальні композиційні закони й закономірності, що
використовуються при виконанні композицій, ви вже знаєте?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності,
повідомлення теми, мети і завдань уроку
· В чому полягає
різноманітний зв’язок мистецтва з соціальним життям суспільства та духовним
світом кожної людини?
· Які якості людини
розвиває абстрактне та образне мислення?
· Які людські якості беруть
участь у сприйнятті людиною символічних знаків? (Живе споглядання, абстрактне
мислення, досвід).
Підсумок учителем учнівських відповідей. Повідомлення
мети уроку.
ІV. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального
матеріалу
Теоретичні відомості:
Рух або динаміка.
Дуже цікава і дуже об'ємна
тема. Що ми маємо на увазі під словом «рух»?
По-перше, найпростіший і
зрозуміле – це зображення чогось або когось рухомого, наприклад: людини,
тварини, птаха, автомобіля і тому подібне. Або зображення стихій природи:
дерева, що нахилилися під вітром, хвилі на воді й тому подібне.
І по-друге, під «рухом» в
композиції ми розуміємо рух очей глядача. Розглядаючи картину (композицію) ока
рухаються по певних лініях (напрямам). Навіть якщо в картині (композиції) немає
зображення жодного рухомого елементу, «рух» в ній все одно може бути присутнім.
Прийоми і способи передачі «руху».
Зазвичай, передати рух
допомагає діагональна лінія. Найчастіше ця лінія как-бы направлена з правого
верхнього кута в лівий нижний. Або по прямій, або по «ес-образної» лінії (Додаток
1).
Лінія була дуже важливим
засобом вираження для німецького художника Ханса Хартунга ( Hans Hartung ). У
його роботах ми бачимо неймовірно драматичні й різноманітні лінії. Хартунг був
передставником такого напрямку абстракціонізму, як "ташизм", який був
популярний в 1950-60 роках. Ташисті проповідумали максимальну емоційність і
експресивність у формах, лініях і навіть в способі нанесення їх на площину.
Рис. 1.
Рис. 2.
Рис. 3.
Ціну виразності лінії
добре знають і вивчають на Сході. Каліграфічне мистецтво в Японії і Китаї
досягло глибин розумінь форми і суті лінії. Лінія - це шлях. І у цьому випадку
сам процес створення лінії - є процесом пізнання шляху. Це робота сучасного
японського каліграфа Фурутані Соін.
Рис.
4.
Проведення тренінгового
заняття з метою актуалізації творчого
сприйняття
Після
повідомлення теоретичних відомостей педагог проводить ряд ігор для актуалізації
творчого сприйняття теми. У ході тренінгу він уважно стежить за загальним
станом і настроєм у групі.
1. Вправа „Девіз”
Мета:
· визначити настрій людини на початку
зустрічі;
· розвивати уяву.
Всі члени групи сідають
у коло. Учасники по черзі (по колу) обговорюють те, яку футболку і з яким
написом-девізом вони вибрали б собі, якби була така можливість. Цей напис
повинен відображати життєве кредо людини, її основний життєвий принцип, а колір
– відповідати її характеру .
2. Вправа „Картина”
Всі члени групи сидять у
колі. Ведучий тримає в руках чистий аркуш паперу і починає словесно „малювати”
на ньому картину, а інші намагаються „побачити” на аркуші те, що він
„намалював”. Потім лист переходить до наступного учасника. Він продовжує
створення уявної картини, доповнюючи „намальоване” новими деталями. Аркуш
передається далі доти, доки не повернеться до ведучого.
3. Вправа „Міняються місцями”
Ця весела гра підвищить
настрій і надасть тренінгу динамічності.
Всі члени групи сідають у
коло. Один стілець зайвий. Ведучий стає посередині кола і пропонує: “Міняються
місцями ті, хто любить…співати (танцювати, слухати музику, мандрувати тощо)”.
Всі, кому подобається таке заняття, швидко міняються місцями з іншими членами
групи. Той, кому не вистачило стільця, стає ведучим і пропонує свій варіант.
Коментар педагога:
- За допомогою ігор ви спробували усвідомити тему
динамічного руху. А тепер спробуйте виконати тематичну композицію, створити
свій власний образ динамічного руху. Бажаю успіху.
Практичне виконання тематичної
клаузури (Додаток 2)
Практичне завдання
виконується під ритмічну жваву музику.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Питання для закріплення:
- Розкажіть які види руху ва знаєте.
- Назвіть природні та штучні аналоги динамічності та статичності.
VІ. Домашнє завдання
Використовуючи власні
ідеї як ескізи, розробити композицію з
використанням закономірностей динаміки.
Додаток 1.
Передача руху за допомогою діагональної лінії.
Приклади
передачі руху в композиції
Додаток 2.
Теми
клаузур
політ
|
швидкий рух
|
перемінний рух
|
стихія
|
космос
|
подорож
|
ластівка
|
шторм
|
музика у стилі
«реп»
|
латиноамериканські
мелодії
|
автоперегони
|
енергійність
|
спортивні ігри
|
народження
зірки
|
молодіжна
дискотека
|
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ
ЛІТЕРАТУРИ
1.
Богатирьова Г. А. Формування художньої культури майбутніх
учителів праці засобами народного мистецтва. – Кривий Ріг: КДПУ, 2006. 120 с.:
іл.
2.
Волкотруб И. Т. Основа художественного конструирования. -
К.: В. Ш., 1982.
3.
Волков Н. Н. Композиция в живописи. – М.: Искусство,
1977. - 264 с.
4.
Габричевский А. Г. Морфология искусства. – М.: Аграф,
2002. – 864 с.
5.
Гончаров А. Д. Котляров А. С. Теория композиции: Учебное
пособие. – М.: полиграф. Ин-т, 1986. - 59 с.
6.
Мартин Б. Рисуем с удовольствием / Пер. с англ. А. В. Жабцев; Худ. обл. М. В. Драко. –
Мн.: ООО «Попурри», 2003. – 144 с.: ил.
7.
Устин Б. В. Учебник дизайна. Композиция, методика,
практика /В. Б. Устин. – М.: Астрель, 2009. – 254, [2] c.: ил.
8.
Николаидис К. Естественный путь к рисованию / Пер. с
англ. Е. Л. Кудрявцева. – Мн.: ООО «Попурри», 2003. – 208 с.: ил
9. Едвардс Б. Художник
внутри вас. Минск: Попурри, 2000.
10. Яремків М. Композиція:
творчі основи зображення. Навчальний посібник. – Тернопіль: Підручники і
посібники, 2005. – 112 с.: іл.
Відкритий урок з предмету "Основи композиції і моделювання"
Немає коментарів:
Дописати коментар