Науково - методичний центр професійно-технічної освіти
та підвищення
кваліфікації інженерно-педагогічних працівників
у Хмельницькій області
Вище професійне училище №25 м.
Хмельницького
Відкритий урок
з дисципліни “Рисунок” (теорія)
Розділ V.
Зображення людини
Тема 3.
Рисунок постаті людини
Виконала:
викладач Богуш Т. С.
Розглянуто на засідання
методичної комісії
Протокол № 6
від “9” січня 2011 р.
Хмельницький
2011 р.
Розділ V.
Зображення людини
Тема 3.
Рисунок постаті людини (теорія)
Виконання начерків окремих фігур
Цілі: навчальна —
а) формування знань про будову статури людини: знаходження засобами рисунку
гармонійного руху мас голови, шиї, верхнього плечового поясу та рук, нижнього плечового поясу та ніг; послідовність поетапного
виконання рисунка фігури людини, виявлення конструктивних
та характерних особливостей натури; оволодіння твердими знаннями
закономірностей конструктивної побудови, конструктивно-структурними принципами зображення людського тіла; б) удосконалення навичок естетичного
сприймання та оцінної діяльності; розвивальна
— розвиток розуміння механіки рухів, зв'язку і взаємодії окремих частин
тіла; удосконалення вмінь планувати рисунок на
площині аркуша, розвиток образного мислення, уважності й спостережливості,
асоціативної пам'яті та уяви; виховна — виховання
естетичного ставлення до навколишнього світу, прагнення до особистої творчості.
Завдання до уроку:
1.
Участь у бесіді
2.
Спостереження та
сприйняття нового матеріалу
3.
Ознайомлення з
матеріалами, знаряддями та технікою виконання начерків постаті людини
4.
Виконання вправ на
розвиток художнього бачення
5.
Короткочасні начерки окремих фігур
Обладнання:
1.
Зразки начерків відомих художників
2.
Існуючі аналоги начерків, виконаних учнями
3.
Мольберти
4.
Дошки 50*70
5.
Папки формату А4
Матеріали:
·
аркуші білого паперу для
вправ А4;
·
аркуш манільського
паперу коричневого кольору А2;
·
олівці 3В -7В (грифель
олівця повинен бути тупим і товстим);
·
вугіль;
·
соус;
·
сангіна;
·
крейда;
·
гумка;
Методи та
прийоми, що використовує вчитель на уроці:
-
бесіда;
-
організація сприймання;
-
спостереження;
-
порівняльний аналіз;
-
демонстрація наочності;
-
стимулювання творчої
діяльності учнів.
Види діяльності учнів:
-
сприймання;
-
пізнавальна;
-
художньо-практична;
-
творча.
Структура уроку:
I. Організаційна частина
II. Вступна бесіда - актуалізація опорних знань
учнів
ІІІ. Повідомлення
теми уроку й мотивація навчання
ІV. Викладання нового
матеріалу
V. Самостійна практична робота
VI. Підбиття
підсумків уроку
ХІД УРОКУ
Частини І, II
Викладач. Перше, чому повинен навчитися будь-який дизайнер-початківець
— спостерігати і вивчати природу. Спочатку робота того, хто навчається рисувати
нагадує працю письменника. Перш за все художник, як і письменник, повинні
зібрати сирий матеріал і витратити багато часу на знайомство з реальними
предметами.
Навчитися
рисувати— означає насправді навчитися бачити, і бачити правильно, а це значно
більше, ніж просто дивитися за допомогою очей. «Бачити» — означає спостерігати,
використовуючи всі п'ять відчуттів. Тому для повного оволодіння мистецтвом
малюнка необхідні постійні замальовки й начерки з натури. Вони дозволяють
тренувати зорову пам'ять, відпрацьовувати пластику лінії, її сполучання із
плямою. Начерки й замальовки з натури є тим багажем, на підставі якого
створюються композиції. Вони становлять свого роду щоденник майбутнього
дизайнера, що містить зорові сприйняття об'єктів навколишнього світу.
У порівнянні з тривалим малюнком начерк
робиться легко, вільно, основне його завдання - зафіксувати враження від
натури.
Оригінальні рухи фігури, складок одягу тривають
мить, тому наносити зображення на папір треба якнайшвидше. Начерк і замальовка
є невід'ємною складовою частиною підготовки до тривалого малюнка, визначення
його композиції на листі паперу, основних пропорцій. Від замальовки до
замальовки необхідно ускладнювати завдання, удосконалюючи майстерність малюнку.
Начерки й замальовки рекомендується
виконувати різними матеріалами (туш, перо, олівець, вугілля, сангіна тощо).
Їхній вибір залежить від поставленого завдання. Вивчення кращих зразків
скарбниці світового образотворчого мистецтва надає велику допомогу в оволодінні
технікою малювання, виховує смак, розширює кругозір художника.
Частини III, IV
Розповідь
викладача:
Оскільки
картини створюються для того, щоб їх дивилися, занадто великий упор робиться на
бачення (і йому надається дуже велике значення). Насправді, ми швидше дивимося
«скрізь» очі. Завжди необхідно перевірити те, що ви бачите, за допомогою інших
відчуттів — слуху, смаку, нюху і дотику — а також досвіду, зібраного з їх допомогою. Якщо ж ви спробуєте довіритися одному тільки зору, очі можуть зробити помилку і штовхнути на помилковий шлях.
Ви свідомо або несвідомо будете малювати, спираючись на свій досвід знайомства з різноманітними предметами
на Землі. Будь-яка людина, неважливо
художник він чи ні, як правило, може
намалювати предмети, з якими він добре
знайомий. Відбувається це тому, що людина не тільки бачила предмет, але часто торкалася до нього і користувалася ним. Безліч інших предметів, які вона бачила не менш часто, вона навіть не намагатиметься
намалювати.
Просто бачити недостатньо. Необхідно мати свіжий, живий, фізичний
контакт із предметом, що ви малюєте,
за допомогою найбільшої кількості
відчуттів і особливо дотику.
Наше розуміння того, що ми бачимо, багато в чому формується завдяки дотику. Фахівці з реклами чудово це розуміють, недаремно вони поставляють в магазини зразки товарів, щоб люди могли
до них доторкнутися. Якщо ви закриєте очі
та хто-небудь покладе вам в руку якийсь
предмет, то ви, без сумніву, зможете, не
розплющуючи очі, сказати, що це за предмет.
Ймовірно, ви зможете навіть намалювати
його із закритими очима, спираючись на інформацію,
отриману при дотику. Перша вправа, до якої ви ось-ось
приступите, свідомо спланована так, щоб
задіювати дотик і скоординувати його із
зором заради цілей малювання.
Поповнення художньо-творчого лексикону:
1. Існує багато технік виконання начерків. (Показ учням зразків начерків) (Додаток 2).
-
Чим відрізняється
техніка виконання начерків від повноцінного рисунку?
-
Якими матеріалами
користуються при виконанні начерків?
-
З яких елементів бачення
складається бачення художнього образу? (контурів,
оточуючого простору, співвідношення частин і цілого, світлотіні, колірних
сполучань)
2.
Згадайте анатомічну
будову статури людини.
Анатомічна
будова людини складається з кісткової та м'язової
систем. Художникові важливо зрозуміти, як змінюються форми тіла в русі. Знання
основ анатомії повинно допомогти художникові підсилити міць і виразність його
мистецтва.
Леонардо да
Вінчі писав:
«У гарного художника є два
основних об'єкти - людина і суть її душі; перше зобразити легко, останнє -
важко, оскільки художник повинен передати цю суть через відносини й рухи частин
тіла...»
Знаючи основи пластичної анатомії, ви не тільки зрозумієте, як працює ваша
м'язова й кісткова система, пізнаєте самих себе, але й навчитеся правильно
відображати тіло людини на папері.
3.
Існують канони пропорцій людського тіла (Демонстрація зразків) (Додаток 1).
4.
Що означає поняття контрфорсу? (Демонстрація зразків) (Додаток 2)
Аналіз начерків
відомих художників та учнівських робіт попередніх років:
Подивіться на
характерні начерки, що виконувалися відомими художниками для вивчення руху
статури людини. Викладач аналізує разом з
учнями деякі зразки (Додаток
2):
-
з'ясовує загальну побудову статури людини та
техніку виконання начерків;
-
виявляє конструктивні та характерні особливості натури;
-
характеризує окремі елементи, з яких
складається начерк;
-
звертає увагу на
гармонійний рух мас голови, шиї, верхнього
плечового поясу та рук, нижнього плечового
поясу та ніг.
Отже, кожний
начерк виконується за певним задумом художника. А для правильної побудови людської фігури треба розвивати художнє бачення, знати
пропорції, анатомічну будову людського тіла, застосовувати допоміжні лінії.
Пояснення завдання
уроку:
Вправа 1. Контурний рисунок (Див. Додаток 3)
Інструкція
до виконання вправи:
1.
Сядьте ближче до моделі, яку ви
збираєтеся малювати, і нахиліться трохи вперед. Сфокусуйте погляд на будь-якій
крапці контура моделі. (Під контуром приблизно розуміється те, що зазвичай
носить назву контур, абрис або край, грань). Вістрям олівця доторкніться до
аркуша. Тепер уявіть собі, що ви доторкаєтесь не до паперу, а до моделі.
2.
Потім поволі рухайте погляд по
контуру моделі й також поволі ведіть олівцем по паперу. Роблячи це, зберігайте
упевненість, що вістря олівця насправді торкається контура моделі. Хай вами
більшою мірою керує дотик, ніж зір. Це означає, що ви повинні малювати, не
дивлячи на папір, не відриваючи очей від натури.
3.
Скоординуйте рух олівця, тобто
руки, з рухом очей. Думайте тільки про ту крапку, над якою ви працюєте в даний
момент, не звертайте уваги на інші частини фігури.
4.
Ви помітите, що часто контурна
лінія, яку ви малюєте, завертає з краю фігури всередину і врешті-решт
обривається. У такому разі киньте швидкий погляд на малюнок, щоб знайти іншу
відправну крапку. Таким чином, впродовж одного етюда вам доведеться декілька
раз поглянути на папір, але ви не повинні малювати, дивлячись на нього.
5.
Розвивайте в собі абсолютну
впевненість у тому, що ви доторкаєтеся до
натури.
6.
Цю вправу потрібно виконувати
поволі і ретельно. Не поспішайте. Не будьте занадто нетерплячими й дуже
квапливими. Немає сенсу в тому, щоб скоріше закінчити якийсь один контурний
етюд. Насправді контурний етюд — це щось таке, що не можна просто «закінчити».
Це процес набуття абсолютно особливого досвіду, він може тривати так довго,
наскільки у вас вистачить терпіння дивитися і малювати.
Контурний рисунок повинен виконуватися «старанно і кропітко». З іншого боку, жестовий рисунок, до якого ви приступите зараз, вимагає «несамовитості». Концентруючись, людина може діяти швидко впродовж короткого проміжку часу або ж може
працювати із спокійною рішучістю довгий час.
При навчанні малюванню необхідно і те й інше. Ці
два підходи врівноважують один
одного. Під час тривалих етюдів ви розвиваєте розуміння структури натури.
Під час швидких етюдів ви розглянете функцію дії, руху або виразу, що називається
жестом.
Вправа 2.Жестовий рисунок (Див. Додаток 4)
Інструкція
до виконання вправи:
1.
Натурника
просять позувати протягом кількох хвилини або навіть менше, а потім змінювати
пози. Як тільки натурник приймає позу малюйте, дозволяючи
олівцю літати по паперу, неначе
підкоряючись руху, що відчувається вами.
Малюйте швидко, не зупиняючись, олівець
повинен вести безперервну лінію. Олівець
не повинен відриватися від паперу. Хай він витворяє що завгодно, передаючи жест. Якщо натурник нахиляється, щоб підняти якийсь предмет, ви повинні намалювати сам нахил, поворот тулуба, те, як тягнеться вниз рука, а також живий рух пальців.
2.
Виконуючи
вправу, намагайтеся уловити жест, а зовсім не
деталі будови. Ви повинні відкрити для
себе, що жест - динамічний, що це саме рух,
а не статика. У нього немає певних
рамок, меж, немає застиглої форми. Жест
— це рух в просторі. Щоб побачити жест, ви повинні
відчути його своїм власним, тілом. Ви повинні представити, ніби робите те ж
саме, що у цей момент робить натурник. Якщо він нахиляється, тягнеться або відпочиває, ви повинні відчувати, що ваші власні м'язи виконують ті ж рухи. Якщо ж ви не реагуєте
на дії моделі, то не можете зрозуміти й
усвідомити, що ви бачите.
3.
Не важливо, з якою саме частини
фігури ви почнете свою роботу, адже ви малюватимете фігуру в цілому.
В подальшому, необхідно займатися малюванням в
таких місцях, де ви зможете спостерігати людей
в русі. Спортивний майданчик, футбольне поле,
багатолюдна вулиця, будівля, що будується,
басейн, — прекрасні місця для
вивчення жесту.
Частина V
Виконання учнями зарисовки фігури.
Частина VI
1.
Оцінка діяльності учнів
під час уроку.
2.
Показ кращих учнівських
робіт.
3.
Визначення з підготовки
до наступного уроку.
4.
Проголошення уроку
завершеним.
5.
Прибирання робочих місць.
ДОДАТОК 1
Пропорції
людського тіла
Рис 1.1 Пропорції тіла людини
Запам’ятайте 4 основні кількісні
співвідношення:
1.
Зріст середньої
людини дорівнює висоті його голови, помноженої в 7,5 раз.
2.
Довжина рук середньої людини дорівнює висоті його голови, помноженої в 3,25
рази.
3.
Довжина ніг середньої людини дорівнює висоті його голови,
помноженої в 3,5
рази.
4.
Довжині торсу середньої людини дорівнює висоті його
голови, помноженої в 3 рази
ДОДАТОК 2
Звозки
начерків відомих художників
Рис. 2.1 Н. Ли. Начерк чоловічої фігури у контрфорсі
Рис. 2.2 Н.
Ли. Начерк дівчинки
Рис. 2.3 Н.
Ли. Начерк жіночої фігури
Рис 2.4
Пуссен. Побиття немовлят
Рис. 2.7 Форен. Юристи у вестибюлі
ДОДАТОК 3
Зразки
контурних рисунків студентів
Рис. 3.1 Учнівський контурний рисунок
Рис. 3.2 Учнівський контурний рисунок

ДОДАТОК 4
Зразки
жестових рисунків студентів
Рис. 4.1 Учнівський жестовий рисунок
ДОДАТОК 5
«У гарного художника є два основних об'єкти - людина і
суть її душі; перше зобразити легко, останнє - важко, оскільки художник повинен
передати цю суть через відносини й рухи частин тіла...»
(Леонардо да Вінчі)
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1.
Андронникова
М. Об искусстве портрета. - М.: Искусство, 1975.
2.
Білецький
П. О. Мова образотворчих мистецтв. - К.: Радянська школа, 1973.
3.
Барчаи
Е. Анатомия для художников. – Венгрия, Будапешт: типография им. Зрини. 1975
4.
Ли Н.
Г. Рисунок. Основы ученого академического рисунка: Ученик. – М.: Изд-во Эксмо,
2006. – 480 с. илл.
5.
Никодеми
Г. Б. Школа рисунка / Пер. Г. Семеновой. – М.: Изд-во Эксмо, 2005. – 160 с.,
илл. (Класическая библиотека художника).
6.
Николаидис К. Естественный путь к рисованию /
Пер. с англ. Е. Л. Кудрявцева. – Мн.: ООО «Попурри», 2003. – 208 с.: ил
7.
Сенін
В. Л., Коваль О. В. Школа малюнка олівцем. Натюрморт, пейзаж, портрет
(російською мовою). – Харьков,: Книжный клуб семейного досуга, 2007.
8.
Харрисон
Х. Рисунок и живопись. Полный курс. / Пер. Е. Зайцевой. – М.: Узд-во Эксмо,
2005. – 256 с., ил.
9.
Шубина
Т. Д. Портрет. Фигура человека.- Минск.: Современный литератор, 2001
![]() |

Рис. 3.3 Учнівський контурний рисунок
ДОДАТОК 4
Зразки
жестових рисунків студентів

Рис. 4.1 Учнівський жестовий рисунок

Рис. 4.2 Учнівський жестовий рисунок

Рис. 4.3 Учнівський жестовий рисунок

Рис. 4.4 Учнівський жестовий рисунок

Рис. 4.5 Учнівський жестовий рисунок

Рис. 4.6 Учнівський жестовий рисунок
ДОДАТОК 5
«У гарного художника є два основних об'єкти - людина і
суть її душі; перше зобразити легко, останнє - важко, оскільки художник повинен
передати цю суть через відносини й рухи частин тіла...»
(Леонардо да Вінчі)
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1.
Андронникова
М. Об искусстве портрета. - М.: Искусство, 1975.
2.
Білецький
П. О. Мова образотворчих мистецтв. - К.: Радянська школа, 1973.
3.
Барчаи
Е. Анатомия для художников. – Венгрия, Будапешт: типография им. Зрини. 1975
4.
Ли Н.
Г. Рисунок. Основы ученого академического рисунка: Ученик. – М.: Изд-во Эксмо,
2006. – 480 с. илл.
5.
Никодеми
Г. Б. Школа рисунка / Пер. Г. Семеновой. – М.: Изд-во Эксмо, 2005. – 160 с.,
илл. (Класическая библиотека художника).
6.
Николаидис К. Естественный путь к рисованию /
Пер. с англ. Е. Л. Кудрявцева. – Мн.: ООО «Попурри», 2003. – 208 с.: ил
7.
Сенін
В. Л., Коваль О. В. Школа малюнка олівцем. Натюрморт, пейзаж, портрет
(російською мовою). – Харьков,: Книжный клуб семейного досуга, 2007.
8.
Харрисон
Х. Рисунок и живопись. Полный курс. / Пер. Е. Зайцевой. – М.: Узд-во Эксмо,
2005. – 256 с., ил.
9.
Шубина
Т. Д. Портрет. Фигура человека.- Минск.: Современный литератор, 2001
Немає коментарів:
Дописати коментар