четвер, 13 квітня 2017 р.

Відкритий урок „Виконання тематичного орнаменту в колі чи прямокутнику”



Науково - методичний центр професійно-технічної освіти
та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників
у Хмельницькій області
Вище професійне училище №25 м. Хмельницького



Відкритий урок
Виконання тематичного орнаменту в колі чи прямокутнику”
Предмета “Основи композиції”
Тема 3. „Принципи створення орнаментальних композицій”



Виконала:
викладач   Богуш Т. С.

Розглянуто на засідання методичної комісії
Протокол № 4
від “06” листопада 2011 р.






Хмельницький
2011 р.

Тема уроку
„Виконання тематичного орнаменту в колі чи прямокутнику”

Цілі: навчальна - а) формування знань про різні види орнаментів: стрічковий, відкритий, замкнений; б) удосконалення навичок естетичного сприймання та оцінної діяльності; розвивальна - удосконалення вмінь планувати малюнок на площині аркуша, розвиток образного мислення, асоціативної пам'яті та уяви; виховна - виховання естетичного ставлення до навколишнього світу, народної творчості, прагнення до особистої творчості.
Завдання до уроку:
1.    Участь у бесіді.
2.    Спостереження та сприйняття нового матеріалу.
3.    Ознайомлення з новими видами орнаментів.
4.    Створення тематичного замкнутого узору в колі чи прямокутнику зі стилізованих рослинних елементів.

Обладнання:
1.    Зразки вишивок, тканин, шпалер, бордюрів, кераміки тощо, де представлені орнаменти:
- у смужці;
- квадраті;
- у колі - з рослинними та геометричними мотивами.
2.      Існуючі аналоги.
Матеріали:
        аркуш кольорового картону;
        пензлі: широкий та тонкий;
        гуашеві фарби;
        простий олівець;
        гумка;
        палітра;
        ганчірка;
Методи та прийоми, що використовує вчитель на уроці:
- бесіда;
- організація сприймання;
- спостереження;
- порівняльний аналіз;
- демонстрація наочності;
- стимулювання творчої діяльності учнів.

Види діяльності учнів:
- сприймання;
- пізнавальна;
- художньо-практична;
- творча.

Структура уроку:
I.     Організаційна частина.
II.     Вступна бесіда - актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Повідомлення теми уроку й мотивація навчання.
ІV. Викладання нового матеріалу.
V.    Самостійна практична робота.
VI.     Підбиття підсумків уроку.

ХІД УРОКУ
Частини І, II
      Викладач. Людина з давніх часів оздоблювала свій одяг, житло, зброю та посуд різними узорами. Ще в найранішу пору свого розвитку вона зображувала на стінах печери, що правила їй за житло, а також на кам'яній зброї, якою користувалася, різні нескладні узори та схематичні зображення. Свої малюнки первісна людина видряпувала на камені.
      Як ви вважаєте, що зображувала первісна людина на стінах печер, хто був героєм тих розписів? (Зброю, звірів, на яких полювала, тому що звір - джерело життя й водночас смертельна загроза для людини.)
      Створення цих малюнків було своєрідним засобом вивчення анатомії та повадок тварин і носило також первісний релігійний, чаклунський сенс. Цими символічними зображеннями вона хотіла закріпити свої успіхи в полюванні, яке в той час було джерелом її існування та добробуту. Отже, такі первісні малюнки набували тоді характеру заклинання природи, заклинання звірів.
      Згодом малюнок набуває вже характеру прикраси. Різноманітними узорами людина оздоблює свою зброю, одяг, прикрашає посуд і навіть своє тіло. Пізніше мистецтво виконувати узори різьбою на металі, на камені, на дереві, вишивання нитками та розмальовування фарбами досягло високого рівня в багатьох народів Єгипту, Греції та ін.
      У наші часи вміння прикрашати узорами-орнаментами широко застосовується в різних галузях сучасного життя:
-        у промисловості - називайте, що конкретно прикрашають узорами. (Тканини, шпалери, килими, кераміка тощо.)
-        в архітектурі (Скульптурні, орнаментальні прикраси).
-        в оформленні книжок, журналів.
      Тобто все, що нас оточує в нашому побуті, має орнаментальне оформлення в тій чи іншій формі.

Частини III, IV
Розповідь викладача:
      Слово «орнамент» походить від латинського «ornamentum» - прикраси, оrnо - прикрашаю. Тобто орнамент - це прикраса, це видуманий узор, красива витівка - казка, що складається з красивих форм і приваблюючих фарб. Окремі частини орнаменту взято з природи, але натуральні форми, а також їхній колір перероблені та стилізовані так, як підказують творча фантазія та художній смак виконавців. Тому й кольори в орнаментах добираються за певним сполученням, приємним для очей. Орнаментом оздоблюють найрізноманітніші речі. Отже, своїм змістом та характером виконання орнамент повинен відповідати призначенню тієї речі, яку ним оформляють.
      Згадайте, які бувають візерунки орнаментів за характером мотиву? (Геометричними, рослинними, геометризованими, складені з форм рослинного й тваринного світу та змішаними, що утворюються поєднанням кількох мотивів.)
      Вивчаючи зразки орнаментів різних часів і народів, можна встановити, що орнаменти у своїй побудові мають певну закономірність, повторення елементів узору, певну симетрію.
      Згадайте, що називається ритмом? (Ритм - це рівномірне чергування однакових елементів орнаменту).

Поповнення художньо-творчого лексикону:
1. Існує кілька видів орнаментів. (Показ учням зразків орнаменту).
-        Орнаменти такого типу ви знаєте?
-        Проаналізуйте види орнаменту, на зразках вишивки.
-        Які елементи узору рівномірно повторюються?
2.    Які особливості стрічкового орнаменту?
Стрічковий візерунок будується простим повторенням одного або кількох елементів, розташованих у межах смужки. Ритмічне чергування однакових елементів узору у смужці можна повторювати без кінця.
3.    Ще існують відкриті (сітчасті) орнаменти - ті, що розповсюджуються в усі боки рівномірно, повторюючи один і той же візерунок. Наприклад, узор на вишиванках, матерії, шпалерах. (Демонстрація зразків відкритого орнаменту.)
4.    У замкнених орнаментах візерунок вміщено в певну геометричну форму. Наприклад, орнамент у квадраті, колі, трикутнику. (Демонстрація й коментар зразків замкненого орнаменту.)
      Якщо скласти такий орнамент удвоє, можна побачити, що обидві його половини мають однакові візерунки, які відходять від середини в протилежні боки. Такий орнамент зветься симетричним. Замкнений орнамент, побудований в колі, прямокутнику чи трикутнику, буває симетричним та а симетричним, але ж загальна його композиція (побудова) повинна бути врівноважена й відповідати тій формі, в яку він вміщується.

Аналіз закінчених учнівських робіт попередніх років:
      Подивіться на характерні, нескладні й чіткі за своєю композицією учнівські роботи. Викладач аналізує разом з учнями деякі зразки:
-  з'ясовує загальну побудову;
-  виявляє їхню симетричність;
-  характеризує окремі елементи, з яких складається узор;
-  звертає увагу на гармонійний добір кольорів.
      Отже, кожний узор планується та будується за певним задумом художника. А для правильної побудови симетричного узору треба застосовувати допоміжні лінії.

Пояснення завдання уроку:
      Сьогодні на уроці ви повторили різні види орнаментів. І тепер самі створите тематичний малюнок замкнутого орнаменту у колі чи прямокутнику за власним задумом.
На чому слід зосередити увагу?
-        Відчуйте в собі тему, згадайте асоціації, що виникають на отриману тему, відродіть в собі почуття, своє власне ставлення до теми.
-        Контурний малюнок слід виконувати легкими лініями.
-        На наступному уроці цей орнамент ви виконаєте гуашевими фарбами.

Частина V
          Виконання учнями тематичного орнаменту.
Частина VI
1. Оцінка діяльності учнів під час уроку.
2. Показ кращих учнівських робіт.
3. Визначення з підготовки до наступного уроку.
4. Проголошення уроку завершеним.
5. Прибирання робочих місць.
Додаток 1.
Тематика орнаментальних композицій

1.    Народження світу
2.    Квітуче літо
3.    Весна-красна
4.    Сяйво осені
5.    Нічні спогади
6.    Нічні страхи
7.    Зачарована річка
8.    Народна казка
9.    Різдво христове
10.Мелодія краси
11.Казковий ліс
12.Народна пісня
13.Земля-годувальниця
14.Батьківський хліб
15.Мелодія краси
16.Вишиванка
17.Мамин рушник
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.              Антанович Є. А., Захарчук-Чугай Р. В., Станкевич М. Декоративно-прикладне мистецтво. – Львів: Світ, 1992.
2.              Богатирьова Г. А. Формування художньої культури майбутніх учителів праці засобами народного мистецтва. – Кривий Ріг: КДПУ, 2006. 120 с.: іл.
3.              Гура Л. П., Жоголь Л. Є. Прикрась свій дім. – К.: Техніка, 1990.
4.              Устин Б. В. Учебник дизайна. Композиция, методика, практика /В. Б. Устин. – М.: Астрель, 2009. – 254, [2] c.: ил.
5.              Українське декоративне мистецтво: Наочний посібник. Випуск 1. Випуск 2.- К.: Мистецтво, 1990.
6.              Наулко В. І. Культура і побут України. - К.: Либідь, 1991.
7.              Пармон Ф. М. Композиция костюма: Учебник для вузов. – М.: Легпромбытиздат, 1985. – 264 с.: ил.
8.              Яремків М. Композиція: творчі основи зображення. Навчальний посібник. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2005. – 112 с.: іл.
9.              Альбом репродукцій. Монументальное и декоративное искусство в архитектуре Украины.- М.: Изобразительное иск., 1982.
10.          Альбом репродукцій. Народна вишивка.- К.: Веселка, 1993.
11.          Альбом репродукцій. Монументальное и декоративное искусство в архитектуре Украины.- М.: Изобразительное иск., 1982
12.          Альбом репродукцій. Народна вишивка.- К.: Веселка, 1993

Немає коментарів:

Дописати коментар

День вишиванки