Вітрила краси
Персональний блог викладача спецпредметів художнього напрямку Богуш Тетяни Степанівни
четвер, 18 травня 2017 р.
неділя, 16 квітня 2017 р.
четвер, 13 квітня 2017 р.
Відкритий урок: урок-подарунок «Акцент, як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за допомогою кольору» Виконання святкового подарунку
Науково - методичний центр професійно-технічної освіти
та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних
працівників
у Хмельницькій області
Вище професійне училище №25 м.
Хмельницького
Відкритий урок: урок-подарунок
«Акцент,
як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за
допомогою кольору»
Виконання святкового
подарунку
Предмет: «Основи композиції і моделювання»
Тема 10. Акцент
Виконала:
викладач Богуш Т. С.
Розглянуто на засідання методичної комісії
Протокол № 8
від “2”
лютого 2015 р.
Хмельницький
2015 р.
Тема 3. Акцент
Тема уроку: Акцент,
як засіб привернення уваги до головного в композиції. Передача акценту за
допомогою кольору
Виконання
святкового подарунку
Цілі:
навчальна – а) формування
знань про акцент,
як засіб привернення уваги до головного в композиції; передача акценту за
допомогою смислової одиниці; передача акценту за допомогою кольору; створення композиції у форматі; б) формування навичок естетичного сприймання та оцінної діяльності;
розвивальна – удосконалення
вмінь планувати малюнок на площині аркуша; виділення
головного як закономірності, що притаманна світобудові та в тому числі й
композиції;
виховна – виховання створення мотиваційних акцентів:
прагнення до краси, можливість поговорити з учнями про красу і цінність
людських відносин; виховання точності втілення творчого задуму в матеріалі,
естетичного ставлення до своєї роботи та навколишнього світу, прагнення до особистої творчості.
Тип уроку: урок-подарунок; ознайомлення з новим
матеріалом; систематизація знань.
Методи і форми організації навчально-виховного процесу: бесіда, організація сприймання; розповідь; актуалізація опорних знань учнів; демонстрація наочності; спостереження; порівняльний аналіз; стимулювання
творчої діяльності учнів.
Забезпечення уроку:
Матеріали та приладдя для викладача:
Мультимедійний екран, ПК, презентація;
музичний ряд; прикрашена коробка для складання подарунків, кольорові стрічки
Матеріали
та приладдя для учня:
- конспект, ручки; папір для виконання
вправ; фарби гуашеві чи акварельні; пензлі різних розмірів; ємність для води; палітра;
серветки; кольорові олівці; графічні матеріали
Практичне
завдання
Виконання
вправи:
Тематичні малюнки квітів – що
символізують певні побажання для жінок
Хід уроку
I. Організаційний момент
Перевірка наявності учнів
Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Повторення і перевірка знань
Питання на повторення:
-
Які зображувальні засоби існують для відображення
ритмічної побудови?
-
Назвіть види ритмічних порядків. Назвіть види метричних
порядків.
-
Зазначте значення ритму в природі
та штучних виробах; важливість ритму у формотворенні образу.
-
Що таке «раппорт» і у яких
виробах він використовується?
-
Що означає стилізація елементів? Де і як
вона застосовуються?
ІІІ. Актуалізація чуттєвого
досвіду й опорних знань учнів
Мотивація навчальної діяльності,
повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального
матеріалу
Теоретичні
відомості:
Акцент
(з лат. accentus "Наголос,
інтонація, підвищення голосу").
У
композиціях є головний елемент - домінанта і другорядні елементи. Другорядні
елементи можуть також розділятися по значущості. Більш значущі - акценти, і
менш значущі - другорядні елементи. Значущість їх визначається тільки за
змістом історії, сюжету композиції, а так всі елементи композиції важливі й
повинні бути підлеглі між собою, "закручені" в одне ціле. Акценти, в
першу чергу є смисловими одиницями, що підкреслюють тему, сюжет, зміст
композиції.
Акценти
можна виділяти за допомогою різноманітних засобів в тому числі і кольором: шляхом
застосування контрастного (протилежного кольору) до кольору другорядних
елементів (яскравий колір в нейтральному середовищі, і навпаки, або хроматичний
колір серед ахроматичних, або теплий колір при загальній холодній гаммі другорядних
елементів, або темний колір серед світлих тощо.
Прийом,
коли акцент виконується активним кольором дуже часто застосовується в
композиціях. При використанні активного кольору слід дотримувати кількісні
пропорції. Звичайно це яскрава пляма і невелике доповнення подібного або
близького кольору для підтримки. Вдалим буває прийом, коли вся композиція
виконана відтінками одного кольору, а акцент - активним контрастним кольором.
Можна пригадати колірний круг і протилежні кольори, але не слід застосовувати
цей прийом механічно, тому як на тлі синьої гамми оранжевий акцент виглядає
вражаюче, а ось на зеленому фоні червоний акцент може дратувати, якщо виконаний
бездумно.
Освітлення
та колір як елементи композиції мають велике значення. Вони допомагають виявити
композиційний центр, кольорове і тонове вирішення образів композиції та
загальний колорит її. Освітлення і колір допомагають художнику передати тему та
ідею композиції.
Організація
творчого процесу для усвідомлення і засвоєння теми уроку
Викладач:
А зараз, перш ніж
виконати завдання, давайте поєднаємо тему сьогоднішнього уроку зі святом, що
чекає на нас через кілька днів – 8 Березня.
Раніше мені було
незрозумілим цінність і важливість свят.
Коли ж стала дорослою –
для мене підготовка до свята перетворилась на муку:
- два дні готувати їжу;
- далі прийшли гості,
подарували подарунки і чергово побажали щастя, здоров’я… і може хтось згадає ще
про мрії, які мусять обов’язково збутися;
- далі за сценарієм –
сіли, об’їлися, ведуть нецікаві розмови;
- потім гості підуть – а
я мити і прибирати посуд…
Але побувавши на семінарі
Шалви Олександровича Амонашвілі, стало зрозумілим, що свято – це можливість
відкласти кришталики думок, щоб ця програма працювала як мінімум на рік. Так як
ви творчі люди, давайте спробуємо придумати не чергові побажання, а такі, щоб
були цікавими і корисними.
Давайте поміркуємо: що ж
жінці потрібно у житті, щоб вона була щасливою?
Ось як вважає І.Франко (вірш «Жіноче серце! Чи ти лід
студений»)
Жіноче серце! Чи ти лід
студений,
Чи запашний, чудовий цвіт
весни?
Чи світло місяця? Огонь страшенний,
Що нищить все! Чи ти як
тихі сни,
Невинності? Чи як той
стяг воєнний,
Що до побідки кличе? Чи
терни,
Чи рожі плодиш? Ангел ти
надземний
Чи демон лютий з пекла
глибини?
Чим б'єшся ти? Яка твоя
любов?
В що віриш? Чим живеш?
Чого бажаєш?
В чім змінне ти, а в чім
постійне? Мов!
Ти океан: маниш і
потопляєш,
Ти рай - добутий за ціну
оков.
Ти літо: грієш враз і
громом убиваєш.
Викладач проводить опитування і записує на дошці усі
думки учнів
Розуміння
Терпіння
Любов
Кохання
Діти
Ідеальний чоловік
Устремління до творчості
Щирість
|
Відповідальність
Мудрість
Щастя
Радість
Вміння прощати
Совість
Рівновага
тощо
|
Виконання практичної
вправи
Викладач пропонує кожному учневі вибрати для себе тему із
запропонованих побажань і намалювати квітку побажання якості. Квітка може бути
справжня, фантастична, декоративна, гумористична, виконана у любій техніці. І
щоб підтримати творчий настрій, пропонується працювати під музику (Відео ряд з
класичних музичних творів відомих композиторів).
Учні малюють квітку-подарунок,
що виражає певну якість.
Після виконання, усі малюнки
згортаються, перев’язуються стрічкою і складаються у прикрашену коробку.
Кожен учень підходить до
коробки і витягує ту якість, яка потрібна йому для життя, показує її всім, і
всі вітають його оплесками.
Подарунки отримують усі:
і хлопчики і дівчатка, і присутні гості
Викладач: Ми забули про таку чудову якість як вдячність. Подаруйте
мені її оплесками.
А зараз я хочу показати
вам справжнє багатство (Відео ролик - виступ маленьких дітей. Звучить «Дитяча
молитва про маму»)
Викладач: Хтось може приймати як свято 8
Березня, хтось не приймати, але свято – це момент, коли можна сказати своїм
рідним і друзям теплі слова, побажання, просто обійняти і висловити свою любов
і вдячність. І зовсім не потрібно шукати кошти на дорогі подарунки. Можна їх
виконати своїми руками і вкласти у ці подарунки кришталики думок-побажань, що
обов’язково збудуться.
Філософ Борис
Абрамов висловився так: «Як би не складалося життя, жити все одно потрібно. І
краще з того, що є, зробити хороше, чим з хорошого – погане або з поганого ще
гірше»
VІ. Домашнє завдання
Вивчення
нового матеріалу.
Відкритий урок „Виконання тематичного орнаменту в колі чи прямокутнику”
Науково - методичний центр професійно-технічної освіти
та підвищення
кваліфікації інженерно-педагогічних працівників
у Хмельницькій області
Вище професійне училище №25 м.
Хмельницького
Відкритий урок
„Виконання
тематичного орнаменту в колі чи прямокутнику”
Предмета “Основи композиції”
Тема 3. „Принципи створення
орнаментальних композицій”
Виконала:
викладач Богуш Т. С.
Розглянуто на засідання
методичної комісії
Протокол № 4
від “06” листопада 2011 р.
Хмельницький
2011 р.
Тема уроку
„Виконання тематичного орнаменту в колі чи прямокутнику”
Цілі: навчальна -
а) формування знань про різні види орнаментів: стрічковий, відкритий, замкнений; б) удосконалення навичок
естетичного сприймання та оцінної діяльності; розвивальна -
удосконалення вмінь планувати малюнок на площині аркуша, розвиток образного
мислення, асоціативної пам'яті та уяви; виховна - виховання естетичного ставлення до навколишнього світу, народної
творчості, прагнення до особистої
творчості.
Завдання до уроку:
1.
Участь у бесіді.
2.
Спостереження та сприйняття
нового матеріалу.
3.
Ознайомлення з новими
видами орнаментів.
4.
Створення тематичного
замкнутого узору в колі чи прямокутнику зі стилізованих рослинних елементів.
Обладнання:
1. Зразки вишивок, тканин, шпалер, бордюрів, кераміки тощо, де представлені орнаменти:
- у смужці;
- квадраті;
- у колі - з
рослинними та геометричними мотивами.
2. Існуючі аналоги.
Матеріали:
♦
аркуш кольорового
картону;
♦
пензлі: широкий та
тонкий;
♦
гуашеві фарби;
♦
простий олівець;
♦
гумка;
♦
палітра;
♦
ганчірка;
Методи та
прийоми, що використовує вчитель на уроці:
-
бесіда;
- організація сприймання;
- спостереження;
- порівняльний
аналіз;
- демонстрація наочності;
- стимулювання творчої діяльності учнів.
Види діяльності учнів:
-
сприймання;
- пізнавальна;
- художньо-практична;
- творча.
Структура уроку:
I. Організаційна частина.
II. Вступна бесіда -
актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Повідомлення теми уроку й мотивація навчання.
ІV. Викладання нового матеріалу.
V. Самостійна практична робота.
VI. Підбиття підсумків уроку.
ХІД УРОКУ
Частини І, II
Викладач.
Людина з давніх часів оздоблювала свій одяг, житло,
зброю та посуд різними узорами. Ще в найранішу пору
свого розвитку вона зображувала на стінах печери, що правила їй за житло, а також на кам'яній зброї, якою
користувалася, різні нескладні узори та схематичні зображення. Свої малюнки
первісна людина видряпувала на камені.
Як ви
вважаєте, що зображувала первісна людина на стінах печер, хто був героєм тих розписів?
(Зброю, звірів, на яких полювала, тому що звір - джерело життя й
водночас смертельна загроза для людини.)
Створення цих
малюнків було своєрідним засобом вивчення анатомії та повадок тварин і носило
також первісний релігійний, чаклунський сенс. Цими символічними зображеннями вона хотіла закріпити свої успіхи в полюванні, яке в той час
було джерелом її існування та добробуту. Отже, такі
первісні малюнки набували тоді характеру заклинання
природи, заклинання звірів.
Згодом малюнок
набуває вже характеру прикраси. Різноманітними узорами людина оздоблює свою зброю, одяг, прикрашає посуд і навіть своє тіло. Пізніше
мистецтво виконувати узори різьбою на металі, на камені,
на дереві, вишивання нитками та розмальовування фарбами
досягло високого рівня в багатьох народів Єгипту, Греції та ін.
У наші часи
вміння прикрашати узорами-орнаментами широко застосовується в різних галузях
сучасного життя:
-
у промисловості - називайте, що конкретно
прикрашають узорами. (Тканини, шпалери,
килими, кераміка тощо.)
-
в архітектурі (Скульптурні,
орнаментальні прикраси).
-
в оформленні книжок,
журналів.
Тобто все, що
нас оточує в нашому побуті, має орнаментальне оформлення в тій чи іншій формі.
Частини III, IV
Розповідь
викладача:
Слово «орнамент» походить від
латинського «ornamentum» - прикраси, оrnо - прикрашаю. Тобто
орнамент - це прикраса, це видуманий узор, красива витівка - казка, що складається з красивих форм і
приваблюючих фарб. Окремі частини орнаменту
взято з природи, але натуральні форми, а також їхній колір перероблені та стилізовані так, як підказують творча
фантазія та художній смак виконавців. Тому
й кольори в орнаментах добираються за певним сполученням, приємним для очей.
Орнаментом оздоблюють найрізноманітніші речі. Отже, своїм змістом та характером виконання орнамент повинен відповідати
призначенню тієї речі, яку ним оформляють.
Згадайте, які бувають візерунки
орнаментів за характером мотиву? (Геометричними, рослинними, геометризованими, складені з форм рослинного й
тваринного світу та змішаними, що утворюються поєднанням кількох мотивів.)
Вивчаючи
зразки орнаментів різних часів і народів, можна встановити, що орнаменти у своїй побудові мають певну закономірність, повторення елементів
узору, певну симетрію.
Згадайте, що називається ритмом?
(Ритм - це рівномірне чергування однакових елементів
орнаменту).
Поповнення художньо-творчого лексикону:
1. Існує кілька видів орнаментів. (Показ учням зразків
орнаменту).
-
Орнаменти такого типу ви
знаєте?
-
Проаналізуйте види
орнаменту, на зразках вишивки.
-
Які елементи узору
рівномірно повторюються?
2.
Які особливості
стрічкового орнаменту?
Стрічковий візерунок будується простим повторенням одного
або кількох елементів, розташованих у межах смужки.
Ритмічне чергування однакових елементів узору у смужці можна повторювати без
кінця.
3.
Ще існують відкриті (сітчасті) орнаменти -
ті, що розповсюджуються в усі боки рівномірно,
повторюючи один і той же візерунок. Наприклад, узор на вишиванках, матерії, шпалерах. (Демонстрація зразків відкритого
орнаменту.)
4.
У замкнених орнаментах візерунок вміщено в
певну геометричну форму. Наприклад, орнамент
у квадраті, колі, трикутнику. (Демонстрація й коментар зразків замкненого орнаменту.)
Якщо скласти
такий орнамент удвоє, можна побачити, що обидві його половини мають однакові
візерунки, які відходять від середини в протилежні боки. Такий орнамент зветься
симетричним. Замкнений орнамент, побудований в колі, прямокутнику чи трикутнику, буває симетричним та а симетричним, але ж
загальна його композиція (побудова)
повинна бути врівноважена й відповідати тій формі, в яку він вміщується.
Аналіз закінчених
учнівських робіт попередніх років:
Подивіться на
характерні, нескладні й чіткі за своєю композицією учнівські роботи. Викладач аналізує разом з учнями деякі зразки:
- з'ясовує
загальну побудову;
- виявляє їхню симетричність;
- характеризує
окремі елементи, з яких складається узор;
- звертає увагу на гармонійний добір кольорів.
Отже, кожний
узор планується та будується за певним задумом художника. А для правильної побудови симетричного узору треба застосовувати допоміжні лінії.
Пояснення завдання
уроку:
Сьогодні на
уроці ви повторили різні види орнаментів. І тепер самі створите тематичний малюнок замкнутого орнаменту у колі чи прямокутнику за власним задумом.
На чому слід
зосередити увагу?
-
Відчуйте в собі тему, згадайте асоціації, що
виникають на отриману тему, відродіть в собі почуття, своє власне ставлення до
теми.
-
Контурний малюнок слід
виконувати легкими лініями.
-
На наступному уроці цей
орнамент ви виконаєте гуашевими фарбами.
Частина V
Виконання учнями тематичного орнаменту.
Частина VI
1. Оцінка діяльності учнів під час уроку.
2. Показ кращих учнівських робіт.
3. Визначення з підготовки до наступного уроку.
4. Проголошення уроку завершеним.
5. Прибирання робочих місць.
Додаток 1.
Тематика
орнаментальних композицій
1.
Народження світу
2.
Квітуче літо
3.
Весна-красна
4.
Сяйво осені
5.
Нічні спогади
6.
Нічні страхи
7.
Зачарована річка
8.
Народна казка
9.
Різдво христове
10.Мелодія краси
11.Казковий ліс
12.Народна пісня
13.Земля-годувальниця
14.Батьківський хліб
15.Мелодія краси
16.Вишиванка
17.Мамин рушник
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ
ЛІТЕРАТУРИ
1.
Антанович Є. А., Захарчук-Чугай Р. В., Станкевич М.
Декоративно-прикладне мистецтво. – Львів: Світ, 1992.
2.
Богатирьова Г. А. Формування художньої культури майбутніх
учителів праці засобами народного мистецтва. – Кривий Ріг: КДПУ, 2006. 120 с.:
іл.
3.
Гура Л. П., Жоголь Л. Є. Прикрась свій дім. – К.:
Техніка, 1990.
4.
Устин Б. В. Учебник дизайна. Композиция, методика,
практика /В. Б. Устин. – М.: Астрель, 2009. – 254, [2] c.: ил.
5.
Українське декоративне мистецтво: Наочний посібник.
Випуск 1. Випуск 2.- К.: Мистецтво, 1990.
6.
Наулко В. І. Культура і побут України. - К.: Либідь,
1991.
7.
Пармон Ф. М. Композиция костюма: Учебник для вузов. – М.:
Легпромбытиздат, 1985. – 264 с.: ил.
8.
Яремків М. Композиція: творчі основи зображення.
Навчальний посібник. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2005. – 112 с.: іл.
9.
Альбом репродукцій. Монументальное и декоративное искусство
в архитектуре Украины.- М.: Изобразительное иск., 1982.
10.
Альбом репродукцій. Народна вишивка.- К.: Веселка, 1993.
11.
Альбом репродукцій. Монументальное и декоративное
искусство в архитектуре Украины.- М.: Изобразительное иск., 1982
12.
Альбом репродукцій. Народна вишивка.- К.: Веселка, 1993
Підписатися на:
Дописи (Atom)
-
Науково - методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій...
-
Науково - методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельн...